Autoškola - otázky (technická)
1. Jaký je rozdíl mezi vznětovým a zážehovým motorem a jaké oalivo se u jednotlivých motorů používá ?
Princip činnosti zážehového motoru : spočívá v tom , že se do válce nasává palivová směs vzduchu a benzínu, píst ji stlačí, po stlačení dojde k jejímu zažehnutí(el.jiskrou zapalovací svíčky). Následuje výbuch, který pohybuje pístem dolů a přímočarý pohyb je přenášen na klikovou hřídel kde se mění na rotační. ZM spaluje benzín ( používáme benzín s OČ – předepsaným výrobcem vozidla – 91,95,98)
Princip činnosti vznětového motoru : do válce se nasává vzduch, ten je pístem stlačen ( zahřátí na 800st.), poté je do válce stříknuta rozprášená nafta – sama se zvnítí. Energie pohybuje pístem dolů.
VM spaluje naftu, nebo bionaftu ( je-li to konk. Výrobcem vozidla výsl.uvedeno)
2. Popište kontrolu množství olejev motoru, způsobjeho doplňování a čas. Intervaly pro výměnu oleje
Ke kontrole množství oleje v motoru slouží měrka, vedoucí do olejové vany motoru.( umístění se může mírně lišit). Oranžová nebo červená.
Kontrolu provádíme tehdy, je-li olej v olej. Vaně motoru, tj. při vypnutém motoru (delší dobu v nečinnosti, aby olej stekl do olej. vany). Vozidlo by mělo stát na rovném povrchu – případný sklon může nepříznivě ovlivnit měření.
Postup: otevřu kapotu – vytádnu měrku- otřu hadříkem- zasunu z5 do motoru- vytáhnu a pohledem zkontroluji. Pokud se množ. oleje pohybuje v rozmezí je kontrola u konce, pokud ne je nutné dolít
( otvorem ve výku hlavy motoru-dolejeme potř množ. počkáme až olej steče- znovu změříme).
Intervaly : stejně jako druh oleje tak i intervaly jeho výměny určuje výrobce.
U automobilů s zážeh. motorem ( po ujetí 10 000 Km, nebo jednou ročně)
U automobilů s vznět. motorem ( po ujetí 7 500 Km, nebo jednou ročně)
3. Popište kontrolu a ošetřování kapalinové chladící soustavy vozidla, signalizaci teploty chladící kapaliny řidiči a postup došlo-li k přehřátí
Kontrola množství chladící kapaliny se provádí v pohledem na průsvitnou přetlakovou nádobu chladící soustavy, umístěnou v motorovém prostoru, která je opatřena ryskami ( min. a max.)
+ kontrola těsnosti ( ve spojích hadic)+ čistota chladiče. Ošetřování spočívá především v doplňování chladící kapaliny- pokud možno směsí nemrznoucí kapaliny a destilované vody. ( lze použít o samostatnou vodu – obsahuje minerílné látky, které se časem usadí v CHS a snižují účinnost výměny tepla). Provozní teplota motoru se pohybuje okolo 90 C
( při vedrech i více) zobrazována na teploměru chladící kapaliny na přístrojové desce. Dosáhne li teplota kritické hodnoty, rozsvítí se červená kontrolka - okamžitě zastavíme vozidlo a vypneme motor.
Postup při přehřádí: otevřeme kapotu – počkáme než motor vychladne ( cca 15- 20 min)(nesmíme nalít studenou kapalinu do horkého motoru) – pomalu pootevřeme víčkem tak, aby klesl tlak a unikla pára – počkáme- poté dolejeme potřebné množství (pokud byl problém jen v nedostatku ChK můžeme znovu pokračovat v jízdě)
Přehřátí motoru : dlouhém couvání, popojížnění v koloně, dlouhodobém srutkém stoupání
4. Popište funkci signalizace činnosti dobíjení akumulátoru a mazání motoru řidiči vozidla a signalizaci případných projevů poruch během jízdy vozidla
Akumulátor slouží jako zdroj elektřiny, jestliže motor neběží ( při startování, osvětlení parkujícího vozidla). Akumulátor je dobíjen Alternátorem , který za jízdy vyrábí el. Energii k napájení příslušenství motoru ( přebytek energie ukládá do alternátoru). Po zapnutí zapalování se rozsvítí symboly olejničky a akumulátoru(kontrolka dobíjení) (červené). Je li všechno v pořádku měly by obě kontrolky zhasnout po nastartování.
Pokud se za jízdy rozsvítí kontrolka dobíjení (akumulátoru) – došlo k poruše dobíjení (poškozený klín. Řemen alternátoru, závada v el. Soustavě….) je-li akumulátor plně nabitý( měl by umožnit nouzové dojetí na krátkou vzdálenost do nejbližší opravny.
Pokud se za jízdy rozsvítí kontrolka mazání ( olejnička) je potřeba okamžitě zastavit a vypnout motor(hrozí ZADŘENÍ).( příčiny : malý tlak v oleje v mazací soustavě) pokud jde jen o nedostatek oleje v motoru – doplníme- pokud by ani poté kontrolka nezhasla přivoláme odborníka.
5. Popište postup při ošetřování akumulátoru a faktory ovlivňující jeho životnost
Je li automobil vybaven běžným akumulátorem, je třeba jej čas od časuj zkontrolovat.
Hladinu elektrolytu v jednotlivých článcích. Postup – otevřeme výčko článku- pohledem zkontrolujeme hladinu ( zda dosahuje nad olověné desky) – pokud ne – dolejeme destilovanou vodou potřebné množství( opatrně- obsahuje kyselinu sýrovou) Pokud je vozidlo vybaveno bezúdežbovým akumulátorem není třeba tuto kontrolu provádět.. Dále provádíme kontrolu : čistotu kabelových svorek, řádné upevnění jak akumulátoru tak kabelových svorek.
Faktory ovlivňující životnost akumulátoru : 1. Záměna svorek + a – (nepříznivě) 2 . skrat ( dbáme na to, aby byl povrch vždysuchý a čistý) 3. Vybíjení vysokými startovacími proudy ( raději několik krátkých) 4. Ponechání vybitého akumulátorupelší dobu v tomto stavu.( když poklesne teplota pod 0)
6. Popište jako funkci plní u vozidla katalyzátor výfukových plynů, jeho umístění na vozidle a jakými způsoby lze ovlivnit jeho životnost.
Katalizátor se používá ke snížení množství škodlivých emisí motorů. U zážehových motorů se používá řízený ktalizátor a pro vznětové motory je určen oxidační katalizátor. Katalizátor je součástí výfukového potrubí a je umístěn za spojením výfukových trubek od jednotivých válců motoru v jeho blízkosti. Pro zachování správné funkce katalizátoru a jeho dlouhodoubou životnost je důležité dávat pozor na : U automobilů vybavených katalizátorem nesmíme nikdy použít olovnatý benzín ( olovneté přísady znamenají nenapravitelné škody) ( od r. 2001 se v ČR prodává jen bezolovnatý benzín) Do katalizátoru se nesmí dostatnespálený benzín( tam se vznítí) – nezortahovat ani neroztláčet vozidlo – ( použít startovací kabely)- připojíme k akumulátoru druhého vozidla s běžícím motorem.
7. Popište, jakou funkci plní u vozidla spojka a jakými způsoby lze ovlivnit její životnost
Spojka je umístěna mezi motorem a převodovkou. Ovládá se pedálem, při jehož sešlápnutí dojde ke krátkodobému přerušení přenosu hnasí síly z motoru do převodovky. Spojka umožňuje postupným spojením ( mezi motorem a převodovkou ) plynulý rozjezd. Při rozpojení hnasí síly umožňuje řazeníjednotivých převodových stupňů . dále umožňuje plynulé zastavení a také umožňuje citlivé dávkování hnací síly ( při couvání) – jízdu s prokluzem spojky. To používáme však jen v nutných případech, protože tím trpí spojkové obložení.
Životnost spojky ovlivňuje : 1. Jízda s nohou opřenou o pedál spojky (má být zcela uvolněn)
2. dlouhodobé držení vyšlápnutého pedálu, 3. Prudké uvolnění spojky při vysokých otáčkách motoru a nejnižších rychlostních stupních. Důležité je také správné seřízení !!!
8. Popište, jakou funkci plní u vozidla převodovka a k čemu slouží její synchronizace
Protože motor poskytuje hnací síálu jen v poměrně úzkém rozsanu otáček nejvyššího točivého momentu. Převodovka slouží ke změně poměru mezi ozubenými koly převodovky- umožňje jízdu v různých podmínkách vzhledem k zatížení vozidla, rychlosti jízdy, charakteru silnice atd..
Př zařazení 1. Rychl. Stupně – velká hnací síla- malá rychlost, naopak vyšší rychlostní supeň – malá síla – velká rychlost. Protože se motor otáčí stále jednim směrem, je další funkcí převodovky umožnení couvání – uvedením do záběru tzv. mezikola, které mění smysl otáček.
Synchronizace : umožňuje vyrovnání otáček ozubených kol, při řazení jednotivých rychlostních stupňů, dříve než se kola dostanou do záběru. – snadné a tiché řazení, delší životnost převodovky( synchronizací všech rychlostních stupňů vpřed jsou vybaveny všechny moderní automobily)
9. Popište jakou funkci plní u vozidla tlumiče pérování, projevy jejich nesprávné činnosti na těch. stav a bezpečnost jízdy
Rázy a pohyby vyvolené nerovností vozovky by se měly přenášet na karosérii co nejméně). Proto jsou zachycovány vinutýmí pružinami( sama vin. Pružina sšak nedokáže zabránit rozkmitání kola). Tlumiče zabraňují nežádoucímu rozkmitání kola – zajištují neustálý kontakt kola s vozovkou. ( zlepšují vedení vozidla v zatáčkách, max. využití brzdového účinku ). Nefunkční tlumiče nepříznivě ovlivňují brzdnou dráhu automobilu a jízdní vlastnosti v zatáčkách.( odskakování kol) – ztráta ovladatelnosti automobilu. Vadné tlumiče vedou také k opotřebení dalších dílů podvozku a pneumatik ( sjíždění).
10. Popište nejčastější projevy nesprávné geometrie řídící nápravy vozidla
Správné seřízení geometrie zaručuje směrovou stabilitu, citlivé a přesné ovládání a po průjezdu zatáčkou napomáhá k tomu, aby se kola vrátila z5 do přímého směru. Správná geometri ovlivňuje bezpečnost jízdy ( seřízení by měl provádět odborný pracovník- s ohledem na hodnoty udané výrobcem vozidla)
Projevy nesprávné geometrie : volant jde ztěžka, nevrací se do přímého směru , řízení tádne do stran ( sbíhavost a rozbíhavost), je obtížné udržet směr, nadměrné namáhání součásní řízení, nadměrné sjíždění pneumatik ( obvykle na okraji běhounu ).
11. Popište rozdíl mezi kotoučovou a bubnovou (čelisťovou) brzdou, jejich výhody a nevýhody
Kotoučová brzda : Na obě strany brzdného koutouče při brždění tlačí brzdové destičky, na které se z brzdového válečku přenáší tlak brzdové kapaliny vyvolaný sešlápnutím brzdového pedálu.
Bubnová brzda : Na vnitřní plochu brzdového bubnu při brždění tlačí brzdové čelisti(+ obložení), na které se z brzdového válečku přenáší tlak brzdové kapaliny vyvolaný sešlápnutím brzdového pedálu.
Bubnová brzda je složitější než brzda kotoučová. Kotoužová brzda má větší činnou plochu ( při stejném průměru) – účinnější. Brzdy se při brždění zahřívají ( extrém až 700 C) lepší odvod tepla má Kotoučová brzda ( štěrbinami mezi činnými plochami) – vetšinou ve předu kotoučové brzdy a v zadu bubnové.
12. Popište způsob kontroly množství brzdové kapaliny a její doplnění, co signalizuje rozsvícení kontrolky brzdového systému na přístrojové desce řidiče
Hydraulické brzdy osobního automobilu používají ke své činnosti přenosu talku prostřednictvím brzdové kapaliny. Kontrolu jejího množství umožňuje zásobní nádržka brzdové kapaliny v motorovém prostoru . Hladina kapaliny musí dosahovat k rysce. Její případné doplnění – odšroubujeme výčko a dolijeme potřebné množství ( stejný druh – červená, zelená, žlutá ).
Červená kontrolka brzdového systému ( zahasne po nastartování) je li systém v pořádku. Přesný význam – zjistit z návodu ( k automobilu) . Rozsvícená kontrolka signalizuje ( 1. pokles hladiny brzdové kapaliny – ( neměli bychom pokračovat) 2. nepřípusné opotřebení brzdového obložení
( dojet s opatrností do nej. Servisu)
13. Popište účel posilovače brzd a řízení na vozidle, proč se nesmí za jízdy vypínat motor?
Posilovač brzd ulehčuje ovládání brzd vozidla - nemusíme vynakládat takovou sílu na pedál.
Není-li automobil vybaven posilovačem brzd , má řidič k dispozici jen takovou sílu , jakou vyvine na při sešlápnutí na pedál brzdy.
Posilovač řízení ulehčuje ovládání a řízení vozidla (hydraulický, nebo elektrický) – usnadňuje manévrování v nejnižších rychlostech.
Posilovače jsou v činnosti jen při nastartovaném motoru a proto se nesmí motor vypínat při jízdě.
Mohla by nás překvapit změna síly potřebné k ovladání řízení a brzd !!!!!!
14. Popište účel antiblokovacího systému (ABS) na vozidle a kontrolu jeho správné funkce
Má-li zústat automobil ovladatelný , nemělo by při brždění dojít k zablokování kol (zablokování kol zvyšuje pravděpodobnost smyku). Proto systém ABS při intenzivnějším brždění sleduje otáčení kol a nedovoí aby došlo k jejich zablokování. Tzn. Že kola se stále odvalují, brždění je za daných podmínek co nejůčinnější a automobil zůstává ovladatelný. Systém zkracuje brzdnou dráhu na měně kvalitních površích(mokru , sněhu, náledí). ( jeho funkci poznáme pulzováním brzdového pedálu). Na přístrojové desce se při zapnutí zapalování rozsvítí oranžová kontrolka ABS. Je-li systém v pořádku, měla by zhasnout ( několik vteřin po nastartování)
15. Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneu. a hloubky drážek dezénu pneu
Připravíme měřič - odšroubujeme plastovou čepičku ventilu – měřič přitiskneme k ventilku ( tak aby vzduch příliš neucházel) – přečteme naměřenou hodnotu (je-li nižší – pneu. Dohustíme, je-li vyšší , upustíme mírným zatlačením na jehlu ventilku) – nakonec našroubujeme čepičku ventilku z5.
Tlak v pneumatikách určuje výrobce vozidla – v manuálu k vozidlu
Měřit tlak v pneu bychom měli před jízdou ( není –li pneu zahřáté)
Hloubka drážek po celém obvodu musí být nejméně 1,6 mm u hl. dezénovách drážek. (kde je zimní výbava – hloubka drážek min 4 mm – stan. Zákonem) Měříme v místě největšího opotřebení- k měření slouží měrka ( bývá součástí měřiče tlaku). S výměnou bychom ovšem neměli tak dlouho otálet – protože (letní pneumatika) začíná ztrácet požadované vlastnosti už při hloubce vzorku menším než 3 mm.
Kontrolní bod – TWI – když se vyrovná výška drážek s kontrolním bodem je hloubka
16. Popište obsah kontroly kol a pneumatik a faktory ovlivňující jejich životnost
Na pneumatikách bychom měli kontrolovat : 1. Porušení plochy na běhounu i na bocích
2. Zda ve vzorku nejsou cizí tělesa( především taková, kerá by mohla způsobit průraz pneumatiky)- střepy, kovové předměty, ostrý štěrk
3. Disky kol ( zda jsou řádně upevněny)
4. Tlak vzduchu 5. Hloubka vzorku
Faktory ovlivňující životnost:
- správné huštění
- najíždění na ostré hrany – obrubník
- rozjezdy s protáčením kol
- intenzivní brždění
- nesprávná geometrie
- vadné tlumiče pérování
- dření boků pneu o obrubníky
17. Jaké jsou nejčastější příčiny poškození plašt‘ů pneumatik a jejich projevy ?
Nadměrné opotřebení dezénu :
- běžné ojetí
- nesprávné huštění - podhuštěné (vnější oikraje běhounu– ojeté)
- přehuštěné ( sjetý střed)
- nevyvážená kola
- nesprávná geometrie kol (sbíhavost a rozbíhavost)
- poškozené tlumiče pérování (kola poskakují – nepravidelné opotřebení)
- špatný styl jízdy (prudké rozjezdy a brždění)
Mechanické opotřebení :
- najetí na ostré předměty (drát, obrubník, sklo ( proříznutí, píchnutí)
- najetí na tupý předmět (chodník, kámen, díra –(proražení)
- dření boků o obrubník
18. Popište postup při výměně kola
1. Zastavit auto a zajistit proti nežádoucímu pohybu ( parkovací brzdou a zažazením 1.
převodového stupňě, nebo zpátečky.
2. Tvoří-li vozidlo překážku (zapneme výstažnou funkci směrových světel)
3. Zůstane-li automobil na vozovce označíme jej výstražným trojůhejníkem –( dálnice 100m, silnice 50m,ve městě dle potřeby)
4. Kola na straně , která zůstane na zemi zajstíme klínem, nebo jiným způsobem
5. Připravíme si náhradní kolo,zvedák a klíč na kola
6. Modstráníme z kola krycí poklici ( má-li)
7. Mírně povolíme kovové šrouby (poškozeného kola)
8. Umístíme zvedák na určené místo( podle pokynů výrobce) co nejblíže k poškozenému kolu
9. Zvedneme vozidlo do potřebné výšky( aby se nedotýkalo země)
10. Vyšroubujeme kovové šrouby a sejmeme poškozené kolo
11. Nasadíme záložní kolo a lehce utáhneme
12. Spustíme automobil na zem a postupně dotáhneme(pevně)–křížovým způsobem(2a2 proti sobě)
13. Pneuměřičem zkontrolujeme tlak v náhradním kole ( popřípadě jej upravíme na předepsanou hodnotu)(rezerva by měla mít tlak největší na vozidle)
14. Nasadíme plastovou poklici
15. Uklidíme poškozené kolo i nářadí
16. Sklidíme výstražný trojůhelník
17. Poškozené kolo necháme co nejdříve opravit a vyvážit
18. Po ujetí asi 20km – zkontrolovat dotažení šroubů
19. Popište funkci pojistek v elektrické soustavě a jejich umístění
Pojistky v el. soustavě brání tomu, aby při zkratu nebo při přetížení některého z elektrických zařízení nedošlo k postižení celé el. soustavy. Každý spotřebič (osvětlení, stěrače…) má vlastní el. obvod, který je zajištěn tavnou pojistkou. Dojde-li ke zkratu, nebo poruše – přetaví se drátek v pojistce a obvod(příslušného spotřebiče) je přerušen. Ostatní části el. soustavy nejsou zasaženy a mohou
fungovat dál.
Umístění pojistné skříňky – v manuálu udané výrobcem ( spod. část palubní desky na straně spolujezdce) – Škoda, Favorit….
Důležité je abychom při poškození mněnili spálenou pojistku za novou stejné hodnoty(ampér).
(nikdy né vyšší)
- k rozlišení napomáhá barevné označení pojistek .
20. Popište, jakými způsobem se provádí výměna žárovek vnějšího osvětlení vozidla
V případě výměny žárovek vnějšího sovětlení bychom měli mít s sebou po ruce ( příručkuk vozidlu, nebo zkušenějšího motoristu)
Výměna přední:
1. Otevřeme kapotu ( hlavní světlomety by měly být přístupné z motorového prostoru)
2. Sejmeme plastový kryt( pootočením, nebo stlačením)
3. Odpojíme přívod el. energie (svorkovnici a kabely k žárovce)
4. Uvolníme zajištění žárovky (drátěnou pružinu) a vyjeme žárovku( nebo objímku s žárovkou)
5. Následuje výměna
6. Nejrozšířenější jsou dnes halogenové žárovky ( nesmíme uchopit za skleněnou baňku !!!)
7. Novou žárovku (má li douho sloužit – bereme ji za kovovou patici) dbáme na to abychom nasadili žárovku ve správné poloze
8. Připojíme konektor přívodu el. energie
9. Upevníme kryt paraboly
Výměna zadní:
1. Jsou přístupné ze zavazadlového prstoru
2. Odejmeme kryt
3. Vyjmeme celou lampu a odpojíme přívod el. energie
4. Vyměníme vadnou žárovku (u koncových světel se používají běžné žárovky- není třeba tak opatrné zacházení
5. Musíme dbát na správnou polohu žárovky v objímce aby místo např. obrysového světla nesvítilo světlo brzdové
Výrobce vozidla předepisuje typ a výkon žárovky pro jednotlivé druhy osvětlení- vyměňujeme vždy a žárovku stejnéhy typu a výkonu
21. Vysvětlete symboly kontrolek a ovladačů na přístrojové desce (volantu) řidiče
Varovné kontrolky: signalizují funkci základních systémů motoru (dobíjení,chlazení) – červené nebo oranžové či žluté a při správné funkci jsou během jízdy zhasnuty ( na přístrojové desce)
Kontrolky základních spotřebičů automobilu
mazání motoru a tlak oleje – olejnička – červená
nabíjení akumulátoru – akumulátor – červená
přehřátí chladící kapaliny – teploměr – červená
Kontrolky dalšího příslušenství
kontrolka elektroniky motoru – motor – oranžová
bezpečnostní pásy – panaček s pásem – oranžová
ABS – oranžová
Airbagy - oranžová
Informativní kontrolky : většinou zelené barvy ( i modránebo žlutá ). Informují řidičenapříklad o zapnutí některého druhu osvětlení, směrových světel atd.
Směrová světla – zelená
Potkávací světla – zelená
Dálková světla – modrá
Vyhřívání zadního okna – oranžová
Varovná světla (výstražné světelné zařízení) - červená
22. Vyjmenujte povinné vybavení vozidla
1. Náhradní žárovky – po jednom kusu od každého druhu vnějšího osvětlení
2. Náhradní pojistky – po jedné odkaždého druhu použitého ve vozidle
3. Náhradní kolo – plnohodnotná rezerva, nebo kolo pro nouzové dojetí ( omezena rych. jízdy)
4. Zvedák
5. Klíč na matice( šrouby kol)
6. Výstražný trojúhelník ( vyznačení nouzového stání vozidla)
7. Lékárnička ( s obsahem předepsaným proosobní automobil)- pozor na prošlé
+ je vhodné doplnit o šroubovák, vlečné lano před. délky a s oky pro snadné uchycení a s předepsaným označenímčerveným praporkem, kanistr se zásobou paliva, láhev destilované vody ,rukavice
23. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou
1. Vnější kontrola :
a. Neporušenos a čistota karoserie
b. Kontrola kol (poškození pneumatik,disky, únik vzduchupopřípadě kontorla poškození)
c. Podíváme se i pod vůz ( okntola jesli neuniká olej, palovo)
d. Zkontrolujeme čistotu skel, zpětných zrcátek
e. Kontrola vnějšího osvětlení ( přední – obrysová světla, potkávací, dálková, směrová a mlhová, zadní – obrysová, směrová, brzdová, zpětná a mlhová + kontola osvětlení registrační znčky
f. Kontola povinnné výbavy a dokladů k řízení
2. Vnitřní kontrola :
a. Množství oleje v motoru( + těsnost soustav)
b. Stav chladící kapaliny
c. Stav brzdové kapaliny
d. Množství vody v nádobce pro ostřikovače skel
e. Stav elektrolytu v akumulátoru( + kontrola upevnění svorek a akumulátoru)
f. Dostatečné napnutí klínového řemene
Běžnou prohlídku provádíme při denním používání automobilu. Důkladnějčí prohlídku jednou za týden nebo 14 dní ( používá li auto více řidičů – kontrola před každou jízdou)
24. Popište postup při připojování přívěsu
1. Zacouvat co nejblíže k vozíku
2. Zapojit a řádně zajistit spojovací zařízení ( odjistíme páku madla, oj přívěsu shora nasadíme na kouli takženého zařízení, zajistíme madlo)
3. Připojíme pojistné lankou přívěsu ( pokud je – není povinný)
4. Zapojíme koncovku kabelu elektroinstalace přívěsu
5. Zkontrolujeme funkčnoust vnějšího osvětlení ( obrysová svetla , brzdová, směrová,mlhová, osvětlení registrační zančky a zpětný světlomet
+ popřípadě(přívěsu) odbrzdit parkovací brzdu
Hmotnost vleku nesmí přesáhnout hodnoty uvedené v technickém průkazu konk. vozidla
25. Popište postup připojení tažného lana
1. Našroubovat oko.Moderní atuomobily vybaveny oky vepředu i vzadu. U některých automobilů ( Felicia, Fabia) je nutné přední vlečná okazašroubovat do příslušného otvoru
2. Zapojit lano ( má-li lano na koci smyčkyprovlečeme je oky, část lana protáhneme smyčkou a zaistíme kolíkem) má-li lano na konci jen jednu smyčku , protáhneme volný konec lana vlečným oke a poté smyčkou.
3. Není-li automobil vybaven vlečnými oky připevníme lano k některé z pevných částí podvozku( ne k žízení, pérování nebo nárazníku)
- Vlečené auto musí mít v pořádku řízení a brzdy ( když ne – může být vlečeno na tyči )
- Řidiči si dopředu domluví způsob dorozumívání
- Maximální rychlost je 60 Km/h
- Vlečené auto ( vepředu svítí a v zadu výstražný trojůhelník za okno)
za snížené viditelnosti musí být osvětleno i vlečené vozidlo:
- vpředu neoslňující bílé světlo nejméně na straně ke středu vozovky
- vzadu červené světlo nejméně na straně ke středu vozovky
- obě světla musí být umístěna max.